Jak ugryźć Nepomuk

Czy irytują was długie listy zakładek w przeglądarce, długie wyszukiwanie kontaktów, wyszukiwanie własnych notatek czy też wyszukiwanie plików na własnym komputerze? Wszystkie te utrudnienia rozwiązuje NEPOMUK.
Chciałbym przybliżyć wam zastosowanie tego narzędzia. Ponieważ w jednym wpisie nie sposób przedstawić jego możliwości podzielę go na kilka podstawowych części, by na końcu pokazać zaawansowane użycie Nepomuk.
Czym jest Nepomuk? To podstawa do zarządzania wszelkiego rodzaju metadanymi w KDE. Wzbogaca i łączy dane z różnych aplikacji, daje możliwość połączenia metadanych z różnymi elementami pulpitu. Umożliwia ręczne dodawanie komentarzy i tagów do metadanych, które przez programy generowane są automatycznie. Ma za zadanie zorganizowanie informacji efektywniejszej i w sposób ścisły je kojarzyć nie tylko w komputerze ale i w sieci. Innymi słowy, to taki “serwis społecznościowy” własnego komputera. Należy pamiętać, że Nepomuk pracuje tylko w środowisku KDE.

Jak zacząć?

W repozytorium dystrybucji wyszukujemy pakiety Nepomuk (Mandriva Linux domyślnie instaluje pakiety tego narzędzia). Po zainstalowaniu odpowiednich pakietów należy Nepomuk uaktywnić. Przechodzimy do menu->konfiguracja pulpitu/komputera->zaawansowane->wyszukiwanie na pulpicie/Nepomuk. Zaznaczamy włącz pulpit semantyczny Nepomuk i włącz moduł indeksowania Strigi klikamy zastosuj. Na tej karcie przechodzimy do zakładki zaawansowane, gdzie mamy możliwość wyboru katalogów, które mają być indeksowane. Zaznaczamy wg własnego uznania lub pozostawiamy ustawienia domyślne. Mamy już aktywowanego Nepomuka. W tym momencie w panelu pojawi się dodatkowa ikona. Nie wyłączamy jej, gdyż narzędzie przeszukuje dysk. Po zakończeniu pracy ikona zniknie. Natomiast w Dolphinie, na pasku narzędziowym na stałe pokaże sie wraz z paskiem wyszukiwania ikona Nepomuk.
By pracę z Nepomukiem uczynić jeszcze przyjemniejszą polecam pobranie dodatku dla Firefoxa, z repozytorium firefox-ext-nepotasks (dla Mandrivy) lub ze strony Mozilli, umożliwi on pobieranie linku aktualnie przeglądanej strony internetowej.

W Mandriva Linux od wydania 2010 Spring do zarządzania danymi Nepomuk służyć będzie, stworzone przez Mandrivę, narzędzie o nazwie Ginkgo. Proponuję skontaktować się z developerami swojej dystrybucji i zasugerowanie im wprowadzenia go do repozytorium.
To już chyba wszystko co dotyczy instalacji/aktywacji Nepomuka, więc …