Jak ugryźć Nepomuk cz. 5

Zbliżamy się do zaawansowanego zastosowania Nepomuk. Dzisiejsza część w zarysie pokaże tworzenie relacji między różnymi danymi. Pomijając to, czy zastanawialiście się kiedyś do czego służy plasmoid Work Context Chooser? Służy do szybkiego dostępu do bazy Nepomuk jak i do tworzenia nowych danych. Ponadto od wydania Mandriva Linux 2010 Spring służy do szybkiego dostępu do Ginkgo. Dzisiaj właśnie o tym plasmoidzie.

Plasmoid Work Context Chooser

Z repozytorium dystrybucji pobieramy ten plasmoid lub instalujemy ręcznie ze źródeł (jest on domyślnie instalowany w Mandrivie). Z poziomu panelu przechodzimy do ustawienia panelu->dodaj elementy interfejsu. W pasku wyszukiwania wpisujemy nazwę plasmoidu lub wystarczy fraza trzech liter. Po wyszukaniu plasmoidu dodajemy go do panelu. Położenie tego plasmoidu jest dowolne. Narzędzie to można wg własnego uznania skonfigurować, tzn. dodać lub usunąć typy zadań szybkiego wyboru. Mając już skonfigurowany plasmoid przechodzimy do tworzenia np. nowego zadania. Klikamy na plasmoid. Zobaczymy drzewo wyboru: szukaj, ostatnio używane, nowy projekt, nowy tag, nowa osoba i start Ginkgo. W tym przykładzie tworzymy nowe projekt. Po uruchomieniu konfiguratora wpisujemy nazwę naszego projektu. Po tej czynności nasz plasmoid pokazuje nazwę aktywnego zadania (w tym przypadku “test”). Nie musimy go za każdym razem otwierać w Ginkgo. Ten przykład jedynie pokazuje, że po nazwaniu zadania jest on widoczny w tym narzędziu. Do tego zadania możemy dopisać różne utworzone wcześniej pliki. Tworzymy w ten sposób bazę Nepomuk przypisaną do zadania “test”. Po otwarciu Ginkgo widzimy, że dopisany plik i katalog znajduje się w bazie naszego zadania. Pliki można otwierać z poziomu tego narżedzia i dowolnie edytować. Do zadania można przypisać osobę, np współtworzącą nasz projekt. Z dowolnią ilością naszych, osobnych wpisów możemy utworzyć relacje między nimi. By to zrobić otwieramy nasz wpis. W polu “relacje” klikamy PPM . Zobaczymy dzewo “link do…” . Z jego poziomu przechodzimy do “zasób”. Mamy tu wszyskie nasze projekty, kontakty i inne dane. W polu wpisujemy fraze interesującego naz zadania, z którym chcemy powiązać nasz nowy wpis. W tym przypadku osobę powiążemy z projektem “test”. Wpisujemy “test”. Pokazał nam się wpis z bazy Nepomuk. Wybieramy go i zatwierdzamy. Mamy już powiązane: projekt i osobę w jednej bazie.
W tym przykładzie stworzyliśmy projekt, dodaliśmy do niego pliki i powiązaliśmy z osobą. To samo można zrobić z innymi zadaniami, które aktualnie wykonujemy.
Ten film zobrazuje Wam te czynności. Oryginał jest dostępny z tego miejsca.