Jak ugryźć Nepomuk cz. 4

Mam nadzieję, że już choć trochę wiecie na czym polega wykorzystanie Nepomuk w Waszym komputerze. Pozostały do opisania dwa tematy, w następnym przejdziemy do zaawansowanego wykorzystania Nepomuk. W dzisiejszym odcinku:

Zarządzanie zdjęciami z wykorzystaniem Nepomuk

Mając na dysku wiele nieskatalogowanych zdjęć można się zagubić i w rezultacie zapomnieć gdzie zrobiliśmy fotografię, czego ona dotyczy, itp. Zapisywanie i odczytywanie danych EXIF może być kłopotliwe i czasochłonne. Oczywiście można utworzyć odpowiednie katalogi i je opisać. Jednak może okazać się to kłopotliwe w przypadku robienia zdjęć w różnych miejscach, różnym sprzętem, itp. Jak wiecie domyślną przeglądarką zdjęć w KDE jest Gwenview. Przedstawię Wam w jaki sposób katalogować zdjęcia przy użyciu Nepomuk.
Przyjąłem, że wszystkie zdjęcia zapisane są w katalogu /home/Obrazy. Oczywiście może to być dowolny katalog, w którym przechowujemy swoje zdjęcia. Otwieramy zatem Gwenview. Zobaczymy główne katalogi /home. Przechodzimy do “obrazy”. Otrzymamy wszystkie podkatalogi lub nieskatalogowane zdjęcia. Przechodzimy do katalogu, który chcemy opisać. Otwieramy zdjęcie. W lewym panelu widzimy zakładkę “informacje” i w niej “Informacje semantyczne”. Możemy ocenić zdjęcie, dodać krótki komentarz lub… Klikamy: znaczniki “edytuj”. W otwarym oknie wpisujemy odpowiedni tag i wciskamy Enter. Strzałką “następny” możemy przejść do następnej fotografii i nadać jej ten sam znacznik, lub wpisać nowy. Czynność powtarzamy odpowiednią ilość. Po zakończeniu, przechodzimy do “strona początkowa”. Po prawej stronie, na górze mamy dwa przyciski: “miejsca” i “znaczniki”. Klikamy na “znaczniki”. W tym momencie pokażą się przypisane znaczniki. Klikamy na interesujący nas wpis. Po tej czynnoći zobaczymy przypisane do znaczników fotografie.
Przy pomocy menadżera plików Dolphin możemy wyszukać czy do przypisanego znacznika np. “las” dopisane są inne pliki. W pasku szybkiego wyszukiwania wpisujemy interesujący nas znacznik. W wyniku wyszukiwania zobaczymy które pliki są przypisane do tego znacznika.
Uruchamiając Ginkgo również wyszukamy pliki o podanym tagu. W ostatniej części tego serialu opiszę poruszanie się po tym narzędziu, tworzenie relacji, wysyłanie poczty, etc.
Poniższy film zobrazuje Wam użycie Nepomuk w Gwenview. Oryginał do pobrania z tego miejsca.