Jak ugryźć Nepomuk cz. 3

Wykorzystanie Nepomuk w Dolphinie

Na potrzeby tego przykładu utworzyłem plik tekstowy o nazwie “tekst testowy.odt”. Plik zapisałem w katalogu /home/Dokumenty. W pierwszej części napisałem, że po instalacji i aktywowaniu Nepomuk w pasku narzędziowym Dolphina zobaczymy dodatkową ikonę wraz z paskiem wyszukiwania. Ponadto w panelu szybkiego wyboru otrzymamy nowy wpis o nazwie “Przeglądaj wg daty”.
Klikając na “przeglądaj wg daty” zobaczymy dwa katalogi “dzisiaj” i “kalendarz”. W katalogu “dzisiaj” widzimy wszystkie pliki zindeksowane przez Nepomuk w dniu dzisiejszym. Natomiast w katalog “kalendarz” posiada katalogi podzielone na miesiące. W nich to ujęte są wszystkie dane zindeksowane przez Nepomuk i są tam pliki powstałe od początku używania komputera.
W dzisiejszym przykładzie, przechodzimy do paska szybkiego wyszukiwania. Klikamy na niego. Po tej czynności zobaczymy dodatkowe funkcje wyszukiwania. Mamy do wyboru wyszukiwanie: wszędzie lub w wybranym katalogu. Obok, alternatywę tego co chcemy wyszukać – wszystko, zdjęcia, tekst lub nazwę pliku. Jeśli nie pamiętamy w jakiej postaci jest interesujący nas plik zostawiamy “wszystko”. Następnie w polu paska wyszukiwania wpisujemy interesującą nas frazę i wciskamy Enter. Po chwili otrzymujemy wynik wyszukiwania. W tym przykładzie otrzymaliśmy “tekst testowy.odt”.

Co można zrobić z wynikiem wyszukiwania?

Bardzo dużo. Załóżmy, że nasz plik jest początkiem jakiegoś większego projektu. Po otrzymaniu wyniku wyszukiwania i odnalezieniu interesującego nas pliku klikamy na nim PPM. W drzewie wyboru odnajdujemy wpis “opis”. Klikamy na niego, wybieramy “nowy projekt”. W otwartym oknie wpisujemy nazwę projektu, mozemy też wybrać ikonę dla tego projektu i klikamy “ok”. Następnie, ponownie PPM klikamy na nasz wyszukany plik “opis->otwórz w Ginkgo”. Otworzy nam się aplikacja a w nim dodany projekt. W oknie komentarza wpisujemy np. czego dotyczy projekt. W zakładce “właściwości” mamy dane pliku – lokalizacja, nazwę projektu, nazwę pliku, itd. Po kliknięciu na nazwę projektu zobaczymy listę przypisanych do niego plików. Pliki możemy otwierać, np. do edycji, usuwać.
Z poziomu Dolphin, w karcie “informacje” do wybranego pliku możemy dodać tag i komentarze. W przypadku wyszukiwania pliku, którego nazwy nie pamiętamy, możemy użyć tagu.
Oto film, który zobrazuje Wam te czynności. Oryginał (lepsza jakość) można pobrać tutaj