Google Analytics prawdę powie?

Dla wielu ważnym elementem jest statystyka własnego serwisu. Jedną z wielu statystyk jest usługa Google Analytics. Czy jednak usługa ta odzwierciedla prawdziwy i faktyczny ruch? Wątpię.
Używam kilku narzędzi do analizy strony, również tych komercyjnych. Każde z nich oferuje różne rozwiązania. Ja jednak skupiłem się na ilości odwiedzin. Przez kwartał porównywałem trzy narzędzia statystyczne i porównałem je z ruchem serwera. Wyniki komercyjnego narzędzia analitycznego były zbliżone do faktycznego ruchu serwera. Natomiast Google Analytics i inne narzędzie free odbiegało od tego wyniku o około 25% w dół. Zapytałem się dlaczego dwa wyniki są do siebie zbliżone. Dostałem odpowiedź czytając *.js. Narzędzie free korzystało z kodu Google.
Przekłamywanie statystyk dla firmy może mieć i zapewne ma plusy. Przecież to ta firma rozdaje karty w świecie reklam. Zastanawiam się dlaczego niektóre firmy wykorzystują, moim zdaniem, przekłamującą analizę i wszelkie swoje wywody analityczne opierają właśnie na niej. Odpowiedź jest prosta – kasa!