Bateria w Linuksie cz.1

Zwiększenie czasu pracy baterii w Linuksie cz. 1

Obecnie mam nowego laptopa Asus N71, nadszedł więc czas na ustawienie zużycia energii. Używam Mandriva 2010.1 Cooker z GNOME 2.30 i laptop-mode-tools 1.54, ale to howto można zastosować (czasami z niewielkimi zmianami) do innych dystrybucji.
Po pierwsze należy sprawdzić, czy skalowanie częstotliwości procesora jest włączone. Powinno one być wspierane w większości procesorów Intel Pentium M i Intel Core i wszystkich procesorów AMD Athlon 64 i Turion.

Zainstalujemy pakiet cpufrequtils:

# urpmi cpufrequtils

Teraz należy uruchomić polecenie cpufreq-info aby zobaczyć aktualne ustawienia procesorów cpufreq. Powinien przedstawiać różne częstotliwości zegara obsługującego procesory, którymi zarządza cpufreq i częstotliwości, które aktualnie są aktywne. Nawet jeśli nie działa na baterii, “ondemand” zarządzanie cpufreq należy stosować tak, że będzie korzystał z najniższej częstotliwości kiedy system jest bezczynny, a przede wszystkim by najszybciej przeszedł do optymalnej częstotliwości kiedy system zostanie załadowany. Aby skonfigurować domyślnie ondemand, można zainstalować pakiet cpufreq. To w pliku /etc/sysconfig/cpufreq parametr na górze jest domyślnym ondemand.

Jeśli cpufreq-info informuje, że nie jest ładowany sterownik cpufreq, można spróbować uruchomić

jeśli procesor Intel:

# modprobe acpi-cpufreq

lub dla AMD:

# modprobe powernow-k8

Są to najczęściej stosowane sterowniki cpufreq. Jeśli jeden z nich nie ładuje się automatycznie, można dodać właściwą nazwę sterownika do pliku /etc/modprobe.preload tak, że będzie automatycznie ładowany przy następnym rozruchu.

Ustawienia gnome-power-manager

W GNOME otwieramy system->ustawienia->power management.

Pewna wartość oszczędności energii w zakładce Power AC jest już ustawiona. Osobiście mam to ustawione na usypianie po 1 godzinie na pustym ekranie, gdy pokrywa laptopa jest zamknięta i usypianie wyświetlacza po 5 minutach bezczynności. Mam ustawioną jasność wyświetlacza do 100%.

W zakładce Power Battery mam skonfigurowane na usypianie, gdy jest nieaktywny przez 10 minut, przy pustym ekranie, gdy pokrywa jest zamknięta. Gdy bateria jest krytycznie niska, niech będzie w stanie hibernacji (dane nie zostaną utracone, gdy akumulator rozładuje się całkowicie) i niech dyski twarde docelowo zostaną rozłączone.

Jeśli mamy dostęp do roota na swoim laptopie, polecam kliknąć na przycisk Make Default, tak że z tych ustawień będą korzystać wszyscy użytkownicy, także gdy nikt nie jest jeszcze zalogowany.

Teraz jest ich kilka zaawansowanych ustawień, które nie są widoczne w preferencjach użytkowych gnome-power-manager. Uruchamiamy gconf-editor (system->ustawienia systemowe->edytor konfiguracji) i przechodzimy do /apps/gnome-power-manager w drzewie po lewej stronie. W tym katalogu znajduje się podświetlony podkatalog. Wybieramy go, aby zobaczyć więcej szczegółowych ustawień po prawej stronie. Mam ustawione 80 w kluczu brightness_dim_battery, można jeszcze ustawić mniejszą jasność podczas pracy na baterii. Można zobaczyć skutki zmian wartości natychmiast po pojawieniu się zasilania z baterii, więc można wypróbować różne wartości, aby znaleźć najlepsze parametry. Klucz idle_brightness (stosowana jasność przy bezczynności) mam ustawiony na 20 i idle_dim_time (ilość sekund, kiedy podświetlenie wyświetlacza zostanie przyciemnione) do 15.

W drugiej części opisuję ustawienia dla laptop-mode-tools.