KDE w MS Windows

Od czasu do czasu, na różnych forach, trwają dziecinne wojenki nad wyższością systemu operacyjnego używanego przez użytkowników. Jestem daleki od takich wojenek, wyznając zasadę „moja piaskownica więc moje zabawki”. Nie będę zachwalał jakiegokolwiek systemu – każdy ma plusy i minusy. Chcę jednak przedstawić możliwość zainstalowania środowiska KDE, jednego z wielu dla systemu operacyjnego o otwartych źródłach, w MS Windows. Może napiszę ściślej – aplikacji środowiska KDE w MS Windows.

Przygotowanie do instalacji.

Zaczynając instalację aplikacji/programów środowiska KDE należy z tej strony pobrać plik instalacyjny. Zapisujemy go sobie tam gdzie jest najwygodniej.
Kiedy pierwszy raz uruchomimy plik instalacyjny KDE zobaczymy kartę powitalną instalatora. Na tej karcie można wybrać sposób instalacji KDE. Osobiście polecam instalację poprzez internet.


Po wyborze sposobu instalacji klikamy „next”.

Następna karta umożliwia wybór lokalizacji KDE. Domyślnie jest to C:\Program Files\KDE. Można również wpisać swoją, najbardziej odpowiednią lokalizację np. C:\KDE.

Kolejna karta umożliwia określenie swojego statusu – użytkownik końcowy lub developer. W zależności od tego kim jesteś i jak określiłeś swój status otrzymasz tylko pakiety binarne i biblioteki niezbędne do uruchomienia KDE – dla użytkownika końcowego lub kody źródłowe niezbędne do budowy KDE – dla developerów. Następnie musimy zdecydować co kompilator ma użyć – MinGW lub MSVC. Pozostawienie ustawień proponowanych na tym ekranie może pozostać i nie wpłynie na sposób instalacji.

Przechodząc do następnego ekranu wybieramy katalog/folder, w którym wszystkie pobrane pakiety zostaną zapisane. Niech to będzie coś w stylu C:\tmp-KDE4 lub C:\pakiety KDE4. Oczywiście, spokojnie można pozostawić lokalizację proponowaną na karcie.

Kolejna karta poprosi o wybranie typu połączenia internetowego, w szczególności kiedy używamy proxy. Jeśli nie używamy serwera proxy przechodzimy dalej (next). Jeśli nie jesteśmy pewni czy używamy serwera proxy lub jeśli mamy przeglądarkę internetową prawidłowo skonfigurowaną z nim należy wybrać drugą lub trzecią opcję.

Następny ekran pokaże nam listę serwerów, z których można pobrać KDE. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie lokalizacji najbliższej.

Po kliknięciu „next” otrzymamy listę dostępnych wersji KDE na wybranym serwerze. W zależności od serwera mogą na nim być wersje stabilne i niestabilne. Polecam wybrać ostatnią stabilną wersję KDE i nie eksperymentować ze środowiskiem niestabilnym lub starszym.

Gdy już wybraliśmy naszą wersję otrzymamy listę programów możliwych do zainstalowania. Proponuję wybrać tylko te pakiety, których potrzebujemy. NIe zapominajmy o zainstalowaniu pakietu językowego! Obok każdego pakietu jest krótki opis do czego służy dany pakiet. Po wybraniu pakietów przechodzimy dalej.

Na kolejnym ekranie możemy zobaczyć jakie zależności zostaną pobrane, niezbędne do uruchomienia programów. Są one pobierane z serwerów KDE. Wybieramy je wszystkie i klikamy dalej. Pominięcie którejkolwiek zależności może spowodować nieuruchomienie lub złe działanie programu.

Następnie wybrane pakiety zostaną zainstalowane na naszym komputerze.

Gdy już wszystkie pakiety zostaną pobrane i zainstalowane pokaże się ekran końcowy. Klikamy „finish” i możemy cieszyć się aplikacjami KDE w MS Windows.

Poniższy film przedstawia proces instalacji i używanie programów KDE w MS Windows.

Obniż ocenęPodnieś ocenę (+2 ocena, 2 głosów)