kubdat's homepage http://kubdat.com subiektywnie Tue, 08 Jun 2010 18:41:05 +0000 http://wordpress.org/?v=2.9.2 en hourly 1 Karzeł iPada http://kubdat.com/artykuly/karzel-ipada/ http://kubdat.com/artykuly/karzel-ipada/#comments Tue, 08 Jun 2010 18:00:56 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=375 Steve Jobs zaprezentował nowy iPhone, niestety, będę zmuszony wydać negatywną opinię. Cel nie zawsze uświęca środki. Zapowiadane znaczące zmiany w obsłudze 3G, tak naprawdę nie są znaczące a wręcz mierne. Nie ma zmian w fizycznym wyglądzie aparatu, kamera 5 megapikseli jak była tak jest. Przyciski boczne? Żadna nowość.
Co do obsługi. Połączenia wideo mogą być wykonane wyłącznie z iPhone na iPhone i w obrębie jednej sieci. Nie bez znaczenia ma tu wpadka podczas prezentacji, gdzie nie wystartowało wifi, w której pomylono sieć aparatu na widowni a aparatu w firmie. Nie jest to wina dostępności sieci na sali a odrębność wyboru sieci.
System operacyjny i podzespoły są identyczne jak w iPad. Nie będę wspominał o płatnych usługach dodatkowych, np. iBook i iBookstore domyślnie wbudowanych w ten sprzęt, przesada. Oczywiście nadal trwa wojenka między Apple a Adobe, gdyż ciągle brakuje obsługi flash w produktach, jak to ja nazywam iSzajs.
W praktyce jest to karzeł iPada i z pewnością ceny będą wzięte z kosmosu co może być tłumaczone znaczącą podwyżką uposażeń chińskich pracowników (18 dolarów miesięcznie). Cukierkowa reklama i dobrze dobrane słowa to za mało by zainteresował mnie ten produkt na stałe. Niemniej dla dzieciaków i amerykanów jest w sam raz.

]]>
http://kubdat.com/artykuly/karzel-ipada/feed/ 0
Jak ugryźć Nepomuk cz. 5 http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-5/ http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-5/#comments Mon, 07 Jun 2010 10:27:55 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=367 Zbliżamy się do zaawansowanego zastosowania Nepomuk. Dzisiejsza część w zarysie pokaże tworzenie relacji między różnymi danymi. Pomijając to, czy zastanawialiście się kiedyś do czego służy plasmoid Work Context Chooser? Służy do szybkiego dostępu do bazy Nepomuk jak i do tworzenia nowych danych. Ponadto od wydania Mandriva Linux 2010 Spring służy do szybkiego dostępu do Ginkgo. Dzisiaj właśnie o tym plasmoidzie.

Plasmoid Work Context Chooser

Z repozytorium dystrybucji pobieramy ten plasmoid lub instalujemy ręcznie ze źródeł (jest on domyślnie instalowany w Mandrivie). Z poziomu panelu przechodzimy do ustawienia panelu->dodaj elementy interfejsu. W pasku wyszukiwania wpisujemy nazwę plasmoidu lub wystarczy fraza trzech liter. Po wyszukaniu plasmoidu dodajemy go do panelu. Położenie tego plasmoidu jest dowolne. Narzędzie to można wg własnego uznania skonfigurować, tzn. dodać lub usunąć typy zadań szybkiego wyboru. Mając już skonfigurowany plasmoid przechodzimy do tworzenia np. nowego zadania. Klikamy na plasmoid. Zobaczymy drzewo wyboru: szukaj, ostatnio używane, nowy projekt, nowy tag, nowa osoba i start Ginkgo. W tym przykładzie tworzymy nowe projekt. Po uruchomieniu konfiguratora wpisujemy nazwę naszego projektu. Po tej czynności nasz plasmoid pokazuje nazwę aktywnego zadania (w tym przypadku “test”). Nie musimy go za każdym razem otwierać w Ginkgo. Ten przykład jedynie pokazuje, że po nazwaniu zadania jest on widoczny w tym narzędziu. Do tego zadania możemy dopisać różne utworzone wcześniej pliki. Tworzymy w ten sposób bazę Nepomuk przypisaną do zadania “test”. Po otwarciu Ginkgo widzimy, że dopisany plik i katalog znajduje się w bazie naszego zadania. Pliki można otwierać z poziomu tego narżedzia i dowolnie edytować. Do zadania można przypisać osobę, np współtworzącą nasz projekt. Z dowolnią ilością naszych, osobnych wpisów możemy utworzyć relacje między nimi. By to zrobić otwieramy nasz wpis. W polu “relacje” klikamy PPM . Zobaczymy dzewo “link do…” . Z jego poziomu przechodzimy do “zasób”. Mamy tu wszyskie nasze projekty, kontakty i inne dane. W polu wpisujemy fraze interesującego naz zadania, z którym chcemy powiązać nasz nowy wpis. W tym przypadku osobę powiążemy z projektem “test”. Wpisujemy “test”. Pokazał nam się wpis z bazy Nepomuk. Wybieramy go i zatwierdzamy. Mamy już powiązane: projekt i osobę w jednej bazie.
W tym przykładzie stworzyliśmy projekt, dodaliśmy do niego pliki i powiązaliśmy z osobą. To samo można zrobić z innymi zadaniami, które aktualnie wykonujemy.
Ten film zobrazuje Wam te czynności. Oryginał jest dostępny z tego miejsca.

]]>
http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-5/feed/ 0
Google Analytics prawdę powie? http://kubdat.com/artykuly/google-analytics-prawde-powie/ http://kubdat.com/artykuly/google-analytics-prawde-powie/#comments Thu, 03 Jun 2010 10:41:10 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=360 Dla wielu ważnym elementem jest statystyka własnego serwisu. Jedną z wielu statystyk jest usługa Google Analytics. Czy jednak usługa ta odzwierciedla prawdziwy i faktyczny ruch? Wątpię.
Używam kilku narzędzi do analizy strony, również tych komercyjnych. Każde z nich oferuje różne rozwiązania. Ja jednak skupiłem się na ilości odwiedzin. Przez kwartał porównywałem trzy narzędzia statystyczne i porównałem je z ruchem serwera. Wyniki komercyjnego narzędzia analitycznego były zbliżone do faktycznego ruchu serwera. Natomiast Google Analytics i inne narzędzie free odbiegało od tego wyniku o około 25% w dół. Zapytałem się dlaczego dwa wyniki są do siebie zbliżone. Dostałem odpowiedź czytając *.js. Narzędzie free korzystało z kodu Google.
Przekłamywanie statystyk dla firmy może mieć i zapewne ma plusy. Przecież to ta firma rozdaje karty w świecie reklam. Zastanawiam się dlaczego niektóre firmy wykorzystują, moim zdaniem, przekłamującą analizę i wszelkie swoje wywody analityczne opierają właśnie na niej. Odpowiedź jest prosta – kasa!

]]>
http://kubdat.com/artykuly/google-analytics-prawde-powie/feed/ 1
Jak ugryźć Nepomuk cz. 4 http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-4/ http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-4/#comments Thu, 03 Jun 2010 08:43:38 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=353 Mam nadzieję, że już choć trochę wiecie na czym polega wykorzystanie Nepomuk w Waszym komputerze. Pozostały do opisania dwa tematy, w następnym przejdziemy do zaawansowanego wykorzystania Nepomuk. W dzisiejszym odcinku:

Zarządzanie zdjęciami z wykorzystaniem Nepomuk

Mając na dysku wiele nieskatalogowanych zdjęć można się zagubić i w rezultacie zapomnieć gdzie zrobiliśmy fotografię, czego ona dotyczy, itp. Zapisywanie i odczytywanie danych EXIF może być kłopotliwe i czasochłonne. Oczywiście można utworzyć odpowiednie katalogi i je opisać. Jednak może okazać się to kłopotliwe w przypadku robienia zdjęć w różnych miejscach, różnym sprzętem, itp. Jak wiecie domyślną przeglądarką zdjęć w KDE jest Gwenview. Przedstawię Wam w jaki sposób katalogować zdjęcia przy użyciu Nepomuk.
Przyjąłem, że wszystkie zdjęcia zapisane są w katalogu /home/Obrazy. Oczywiście może to być dowolny katalog, w którym przechowujemy swoje zdjęcia. Otwieramy zatem Gwenview. Zobaczymy główne katalogi /home. Przechodzimy do “obrazy”. Otrzymamy wszystkie podkatalogi lub nieskatalogowane zdjęcia. Przechodzimy do katalogu, który chcemy opisać. Otwieramy zdjęcie. W lewym panelu widzimy zakładkę “informacje” i w niej “Informacje semantyczne”. Możemy ocenić zdjęcie, dodać krótki komentarz lub… Klikamy: znaczniki “edytuj”. W otwarym oknie wpisujemy odpowiedni tag i wciskamy Enter. Strzałką “następny” możemy przejść do następnej fotografii i nadać jej ten sam znacznik, lub wpisać nowy. Czynność powtarzamy odpowiednią ilość. Po zakończeniu, przechodzimy do “strona początkowa”. Po prawej stronie, na górze mamy dwa przyciski: “miejsca” i “znaczniki”. Klikamy na “znaczniki”. W tym momencie pokażą się przypisane znaczniki. Klikamy na interesujący nas wpis. Po tej czynnoći zobaczymy przypisane do znaczników fotografie.
Przy pomocy menadżera plików Dolphin możemy wyszukać czy do przypisanego znacznika np. “las” dopisane są inne pliki. W pasku szybkiego wyszukiwania wpisujemy interesujący nas znacznik. W wyniku wyszukiwania zobaczymy które pliki są przypisane do tego znacznika.
Uruchamiając Ginkgo również wyszukamy pliki o podanym tagu. W ostatniej części tego serialu opiszę poruszanie się po tym narzędziu, tworzenie relacji, wysyłanie poczty, etc.
Poniższy film zobrazuje Wam użycie Nepomuk w Gwenview. Oryginał do pobrania z tego miejsca.

]]>
http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-4/feed/ 2
Jak ugryźć Nepomuk cz. 3 http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-3/ http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-3/#comments Wed, 02 Jun 2010 10:06:53 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=342 Wykorzystanie Nepomuk w Dolphinie

Na potrzeby tego przykładu utworzyłem plik tekstowy o nazwie “tekst testowy.odt”. Plik zapisałem w katalogu /home/Dokumenty. W pierwszej części napisałem, że po instalacji i aktywowaniu Nepomuk w pasku narzędziowym Dolphina zobaczymy dodatkową ikonę wraz z paskiem wyszukiwania. Ponadto w panelu szybkiego wyboru otrzymamy nowy wpis o nazwie “Przeglądaj wg daty”.
Klikając na “przeglądaj wg daty” zobaczymy dwa katalogi “dzisiaj” i “kalendarz”. W katalogu “dzisiaj” widzimy wszystkie pliki zindeksowane przez Nepomuk w dniu dzisiejszym. Natomiast w katalog “kalendarz” posiada katalogi podzielone na miesiące. W nich to ujęte są wszystkie dane zindeksowane przez Nepomuk i są tam pliki powstałe od początku używania komputera.
W dzisiejszym przykładzie, przechodzimy do paska szybkiego wyszukiwania. Klikamy na niego. Po tej czynności zobaczymy dodatkowe funkcje wyszukiwania. Mamy do wyboru wyszukiwanie: wszędzie lub w wybranym katalogu. Obok, alternatywę tego co chcemy wyszukać – wszystko, zdjęcia, tekst lub nazwę pliku. Jeśli nie pamiętamy w jakiej postaci jest interesujący nas plik zostawiamy “wszystko”. Następnie w polu paska wyszukiwania wpisujemy interesującą nas frazę i wciskamy Enter. Po chwili otrzymujemy wynik wyszukiwania. W tym przykładzie otrzymaliśmy “tekst testowy.odt”.

Co można zrobić z wynikiem wyszukiwania?

Bardzo dużo. Załóżmy, że nasz plik jest początkiem jakiegoś większego projektu. Po otrzymaniu wyniku wyszukiwania i odnalezieniu interesującego nas pliku klikamy na nim PPM. W drzewie wyboru odnajdujemy wpis “opis”. Klikamy na niego, wybieramy “nowy projekt”. W otwartym oknie wpisujemy nazwę projektu, mozemy też wybrać ikonę dla tego projektu i klikamy “ok”. Następnie, ponownie PPM klikamy na nasz wyszukany plik “opis->otwórz w Ginkgo”. Otworzy nam się aplikacja a w nim dodany projekt. W oknie komentarza wpisujemy np. czego dotyczy projekt. W zakładce “właściwości” mamy dane pliku – lokalizacja, nazwę projektu, nazwę pliku, itd. Po kliknięciu na nazwę projektu zobaczymy listę przypisanych do niego plików. Pliki możemy otwierać, np. do edycji, usuwać.
Z poziomu Dolphin, w karcie “informacje” do wybranego pliku możemy dodać tag i komentarze. W przypadku wyszukiwania pliku, którego nazwy nie pamiętamy, możemy użyć tagu.
Oto film, który zobrazuje Wam te czynności. Oryginał (lepsza jakość) można pobrać tutaj

]]>
http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-3/feed/ 0
Jak ugryźć Nepomuk cz. 2 http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-2/ http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-2/#comments Mon, 31 May 2010 09:44:01 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=331 … zaczynamy.

Zastanawiałem się od czego zacząć. Doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie przybliżenie Nepomuk od spraw łatwych do bardziej zaawansowanych. Dzisiaj:

Wykorzystanie Nepomuk przy przeglądaniu WWW

Wykorzystując Nepomuk możemy irytująco długie listy zakładek zredukować do niezbędnego minimum, lub całkowicie z nich zrezygnować. Po pobraniu odpowiednich pakietów (opis w części pierwszej) uruchamiamy przeglądarkę Firefoxa. W prawym dolnym rogu widzimy ikonę Nepomuka. Możemy swobodnie przeglądać strony WWW. W przypadku szczególnego zainteresowania jakąś stroną klikamy tylko na tą ikonę. W tym momencie mamy zapisaną stronę w bazie danych Nepomuk. Kończąc przeglądanie internetu nie musimy się już martwić, czy zapisaliśmy zakładkę i czy ponownie kiedykolwiek odnajdziemy stronę. Przechodzimy do Ginko. Tu po prawej stronie mamy drzewo dostępnych tagów. Wybieramy “strony internetowe”. W tym momencie pokaże się nam lista zapisanych stron internetowych. Możemy do każdej dodać opis/komentarz, tak by wiedzieć jaka jest tematyka strony i np. czego w niej szukaliśmy. Na nazwie strony prawoklik. Otrzymujemy pole wyboru dostępnych działań. Możemy stronę usunąć, otworzyć w przeglądarce. Klikamy “otwórz”. W przeglądarce Firefox otworzy się nam wybrana strona.

Ten krótki filmik ułatwi Wam podgląd na wykorzystanie Nepomuk przy przeglądaniu WWW.
Muzyka w filmie – Kämmerer – licencja CC.


Nepomuk 1

]]>
http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk-cz-2/feed/ 0
Jak ugryźć Nepomuk http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk/ http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk/#comments Fri, 28 May 2010 12:56:06 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=312 Czy irytują was długie listy zakładek w przeglądarce, długie wyszukiwanie kontaktów, wyszukiwanie własnych notatek czy też wyszukiwanie plików na własnym komputerze? Wszystkie te utrudnienia rozwiązuje NEPOMUK.
Chciałbym przybliżyć wam zastosowanie tego narzędzia. Ponieważ w jednym wpisie nie sposób przedstawić jego możliwości podzielę go na kilka podstawowych części, by na końcu pokazać zaawansowane użycie Nepomuk.
Czym jest Nepomuk? To podstawa do zarządzania wszelkiego rodzaju metadanymi w KDE. Wzbogaca i łączy dane z różnych aplikacji, daje możliwość połączenia metadanych z różnymi elementami pulpitu. Umożliwia ręczne dodawanie komentarzy i tagów do metadanych, które przez programy generowane są automatycznie. Ma za zadanie zorganizowanie informacji efektywniejszej i w sposób ścisły je kojarzyć nie tylko w komputerze ale i w sieci. Innymi słowy, to taki “serwis społecznościowy” własnego komputera. Należy pamiętać, że Nepomuk pracuje tylko w środowisku KDE.

Jak zacząć?

W repozytorium dystrybucji wyszukujemy pakiety Nepomuk (Mandriva Linux domyślnie instaluje pakiety tego narzędzia). Po zainstalowaniu odpowiednich pakietów należy Nepomuk uaktywnić. Przechodzimy do menu->konfiguracja pulpitu/komputera->zaawansowane->wyszukiwanie na pulpicie/Nepomuk. Zaznaczamy włącz pulpit semantyczny Nepomuk i włącz moduł indeksowania Strigi klikamy zastosuj. Na tej karcie przechodzimy do zakładki zaawansowane, gdzie mamy możliwość wyboru katalogów, które mają być indeksowane. Zaznaczamy wg własnego uznania lub pozostawiamy ustawienia domyślne. Mamy już aktywowanego Nepomuka. W tym momencie w panelu pojawi się dodatkowa ikona. Nie wyłączamy jej, gdyż narzędzie przeszukuje dysk. Po zakończeniu pracy ikona zniknie. Natomiast w Dolphinie, na pasku narzędziowym na stałe pokaże sie wraz z paskiem wyszukiwania ikona Nepomuk.
By pracę z Nepomukiem uczynić jeszcze przyjemniejszą polecam pobranie dodatku dla Firefoxa, z repozytorium firefox-ext-nepotasks (dla Mandrivy) lub ze strony Mozilli, umożliwi on pobieranie linku aktualnie przeglądanej strony internetowej.

W Mandriva Linux od wydania 2010 Spring do zarządzania danymi Nepomuk służyć będzie, stworzone przez Mandrivę, narzędzie o nazwie Ginkgo. Proponuję skontaktować się z developerami swojej dystrybucji i zasugerowanie im wprowadzenia go do repozytorium.
To już chyba wszystko co dotyczy instalacji/aktywacji Nepomuka, więc …

]]>
http://kubdat.com/artykuly/jak-ugryzc-nepomuk/feed/ 0
Synchronizacja Blackberry w Linuksie http://kubdat.com/artykuly/synchronizacja-blackberry-w-linuksie/ http://kubdat.com/artykuly/synchronizacja-blackberry-w-linuksie/#comments Tue, 25 May 2010 08:31:56 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=307 Zarządzanie Blackberry za pomocą kabla USB

Powyższy opis został przetestowany na Mandriva Linux. Po niewielkich modyfikacjach, zwłaszcza nazw pakietów, można zastosować go do innych dystrybucji. Używanie KitchenSync i MultiSync jest takie samo dla wszystkich dystrybucji.

Instalacja oprogramowania
W zależności o używanego środowiska instalujemy task-blackberry-kde lub task-blackberry-gnome. Możemy także zainstalować kdepim-kitchensync, najprostsze w używaniu graficzne narzędzie synchronizacji. Zainstaluje się odpowiednie oprogramowanie do ładowania Blackberry, gdyż urządzenie to wymaga większego prądu niż to, które dostarczane jest przez USB.

Synchronizacja danych
Jeśli zainstalowaliśmy pakiet task-blackberry-kde dostępne będzie KitchenSync, w przypadku zainstalowania task-blackberry-gnome będziemy mieli MultiSync. Jak wspomniałem zamiast MultiSync lepiej korzystać z KitchenSync, które jest łatwiejsze i prostsze w obsłudze oraz co ważniejsze bardziej niezawodne. Z task-blackberry-kde można zsynchronizować urządzenie z pakietem KDE PIM – KMail, KAddressBook i tak dalej. W przypadku task-blackberry-gnome można zsynchronizować urządzenie z Evolution. Jeśli chcemy zsynchronizować urządzenie z czymś innym – mówię tu o: kopiowaniu plików na dysk (na potrzeby wykonywania kopii zapasowych) lub innej aplikacji, usług online takich jak np. Google Calendar lub z innym urządzeniem – istnieje wiele pluginów OpenSync, które są dostępne w pakietach o nazwie libopensync-plugin-(jakaś nazwa).

KitchenSync
Aby utworzyć grupę synchronizacji przy użyciu KitchenSync, uruchom KitchenSync. Klikamy na Add Group. Wprowadzamy nazwę grupy (coś, co można łatwo zapamiętać). Możemy wybrać dokładnie to, co chcemy synchronizować poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola, ale tylko kontakty i kalendarz mogą obecnie być zsynchronizowane z urządzeniami Blackberry. Następnie klikamy na przycisk Add Member. Wybieramy Barry OpenSync plugin v0.11 for the Blackberry handheld i klimamy OK. Jeśli chcemy, możemy wybrać inną nazwę ale nie musimy. Wprowadzamy kod Blackberry PIN w polu abelled PIN:. Jeśli nie znamy swojego Blackberry PIN, znajdziemy go na kilka sposobów. Polecenie

bidentify

pokaże PIN dla wszystkich urządzeń Blackberry podłączonych do systemu. Graficzna aplikacja barrybackup, której można używać do tworzenia kopii zapasowych Blackberry, także wskaże PIN dla każdego podłączonego Blackberry. Istnieją również inne sposoby na uruchomienie urządzenia, np. Options->Status. Ponownie klikamy na Add Member. Teraz wybieramy to, co chcemy zsynchronizować z urządzeniem. Do synchronizacji z KDE, klikamy KDE Desktop a następnie OK. Natomiast do synchronizacji z Evolution, klikamy Evolution 2.x i następnie OK. Teraz klikamy OK, po czym wrócimy do ekranu głównego.
WAŻNE: jeśli synchronizujemy z KDE, należy przed tą czynnością należy zamknąć wszystkie powiązane aplikacje (KAddressbook, Kcalendar, itp). Upewniamy się, że Blackberry jest podłączone, klikamy Synchronize Now, w tym momencie odbywa się synchronizacja. Przy kolejnym używaniu KitchenSync wystarczy kliknąć Synchronize Now.

MultiSync
Do utworzenia grupy synchronizacji za pomocą MultiSync uruchamiamy go (w menu MultiSync-gui). Klikamy przycisk Add. Wprowadzamy nazwę grupy (coś, co można łatwo zapamiętać). W ramach nowo utworzonej grupy klikamy przycisk Edit. Możemy wybrać dokładnie to, co chcemy synchronizować poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola. Jeśli nie ma pola wyboru to wszystkie obsługiwane typy danych zostaną synchronizowane. Nie zaznaczając żadnego kwadratu wyboru, zostaną zsynchronizowane tylko dane. Następnie klikamy Add Member. Wybieramy Barry OpenSync plugin v0.11 for the Blackberry handheld i klikamy Apply (Zastosuj). Klikamy nabarry-sync i zauważymy wówczas w okienku po prawej stronie przykładową konfigurację kończącą się na tej linii:

Device 3009efe3 1 1

Zamieniamy 3009efe3 na Blackberry PIN. Jeśli nie znamy swojego Blackberry PIN, znajdziemy go na kilka sposobów. Polecenie

bidentify

pokaże PIN dla wszystkich urządzeń Blackberry podłączonych do systemu. Graficzna aplikacja barrybackup, której można używać do tworzenia kopii zapasowych Blackberry, także wskaże PIN dla każdego podłączonego Blackberry. Istnieją również inne sposoby na uruchomienie urządzenia. Ponownie klikamy na Add Member. Teraz wybieramy to, co chcemy zsynchronizować z urządzeniem. Do synchronizacji z KDE, klikamy KDE Desktop a następnie Apply. Natomiast do synchronizacji z Evolution, klikamy Evolution 2.x i następnie Close. Teraz klikamy Close, po czym wrócimy do ekranu głównego.
WAŻNE: jeśli synchronizujemy z KDE, należy przed tą czynnością zamykamy wszystkie powiązane aplikacje (KAddressbook, Kcalendar, itp). Upewniamy się, że Blackberry jest podłączone. Klikamy na przycisk Refresh, w tym momencie odbywa się synchronizacja. Przy kolejnym używaniu MultiSync wystarczy kliknąć Refresh.

]]>
http://kubdat.com/artykuly/synchronizacja-blackberry-w-linuksie/feed/ 0
Blackberry w Linuksie http://kubdat.com/artykuly/blackberry-w-linuksie/ http://kubdat.com/artykuly/blackberry-w-linuksie/#comments Sat, 22 May 2010 09:47:51 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=293 Wielu przywiązanych jest do używania telefonów komórkowych do transmisji danych, jako modemu do komputera, itp. Barry, stworzony przez Net Direct , pozwala to zrobić dla większości modeli z popularnej linii smartfonów Blackberry.

Instalacja Barry
Pakiety dla Barry są dostępne dla większości dystrybucji Linuksa. Są podzielone na osobne pakiety, różnie w różnych dystrybucjach. Jeśli dla danej dystrybucji istnieje pakiet ppp-Barry, to trzeba go zainstalować, jeśli nie to należy poszukać barry-util. Jeśli żaden z tych pakietów nie istnieje, wystarczy zainstalować pakiet Barry.

Podłączanie Blackberry
Przed podłączeniem Blackberry, należy wyłączyć tryb USB. Jeśli ten tryb jest włączony, będzie kolidował z wykorzystaniem Blackberry jako modemu z modułem jądra usb-storage, który to ładowany jest po podłączeniu urządzenia. Aby to zrobić w Blackberry należy przejść do Options/Media Card i ustawić opcję Support Mass Storage Mode na Off. Po wykonaniu tych czynności podłączamy Blackberry do systemu. Teraz trzeba uruchomić poleceniem podobnym do:

[root@xxx xxx]# pppd call barry-sprint

Obecnie znajduje się pięć możliwych poleceń, w zależności od dystrybucji może ich być mniej:

barry-o2ireland
barry-rogers
barry-sprint
barry-tmobileus
barry-verizon

Oczywiście, należy użyć jednej, tej która odpowiada operatorowi sieci. W ciągu kilu sekund od uruchomienia polecenia powinniśmy zobaczyć całkiem sporo danych wyjściowych, dzięki którym nastąpi połączenie. Od tego momentu jesteśmy podłączeni do internetu za pomocą Blackberry.

Co jeszcze można robić z Barry
Możemy korzystać z narzędzia barrybackup – znajduje się w barry-gui dla Mandrivy, dla Debiana to pakiet barrybackup-gui, dla Fedory to pakiet Barry. Za pomocą tego narzędzia można tworzyć kopie zapasowe i przywracać zawartość Blackberry.
Za pomocą dodatku OpenSync, który zawarty jest w pakiecie Barry można synchronizować dane(kontakty i kalendarz) pomiędzy Blackberry a innymi aplikacjami lub usługami takich jak Google Calendar. Jest to dość skomplikowany proces i wychodzi poza zakres tego artykułu. Niemniej zostanie on opisany w najbliższym czasie.
Należy również zauważyć inne specjalne oprogramowanie, również obsługiwane jest przez Barry. Potrzebne jest zasilanie Blackberry, które pobierane jest przez urządzenie podłączone do komputera z systemem Linux. To dlatego, że domyślnie standardowy prąd dla urządzeń USB wynosi 100mA, a Blackberry wymaga do ładowania prądu 500mA. Barry posiada narzędzie o nazwie bcharge, który obsługuje tą niedogodność. Znajduje się ono w pakietach: barry-util dla Mandrivy, barry dla Fedory.

Uwagi
Na niektórych modelach Blackberry, w tym Storm i Bold niektóre funkcje mogą nie działać. Dla dystrybucji, niewspomnianych w niniejszym tekście, należy sprawdzić oficjalne repozytoria: pakiety Barry mogą być dostępne. Jeśli tak, to powyższy opis powinien być pomocny. Możliwe jest, że będą potrzebne skrypty do programu pppd, który może nie być zainstalowany w systemie. Jeżeli polecenie pppd zwraca błąd, sprawdzamy czy skrypty są zainstalowane w dokumentacji. Jeśli tak, to należy przenieść je do odpowiednich miejsc. Plik ppp-provider.chat do /etc/chatscripts i plik ppp-provider do /etc/ppp/peers. Jeśli dystrybucja nie ma dostępnych pakietów można spróbować skompilować Barry z kodu źródłowego dostępnego na SourceForge . Jednakże, proponowałbym skontaktować się z developerami dystrybucji i doradzenie im, że dodanie Barry byłoby dobrym pomysłem.

]]>
http://kubdat.com/artykuly/blackberry-w-linuksie/feed/ 0
Ginkgo http://kubdat.com/artykuly/ginkgo/ http://kubdat.com/artykuly/ginkgo/#comments Fri, 21 May 2010 08:46:58 +0000 kubdat http://kubdat.com/?p=284 Ginkgo to nawigator dla Nepomuka, semantycznego narzędzia KDE. Pozwala on wykonać m.in. następujące czynności:
Tworzyć nowe źródła danych zasobów: tworzenie nowych wpisów do opisu zdarzenia, miasta, organizacji, itp.
Tworzyć powiązania między źródłami danych, np. dotyczące pliku, kontaktu i zdarzenia
Tworzyć nowe typy źródeł danych (piosenka, rozwiązania, faktury, itd.)
Można uruchomić wyszukiwanie tekstu we wszystkich plikach i źródłach danych indeksowanych przez Nepomuka, semantycznego silnika KDE.

Otwieranie plików lub stron internetowych znajdujących się w bazie danych Nepomuk.
Ginkgo jest nowym rozwiązaniem i pierwszy raz zostanie wykorzystane w Mandriva Linux 2010 Spring. Aplikacja ta instalowana jest opcjonalnie. Jest w pełni spolonizowana.

]]>
http://kubdat.com/artykuly/ginkgo/feed/ 0